על מה אתם הייתם מתפשרים בקניית דירה?

מאת: מיקי גליה, מנכ"ל האוסמנג'ר | המאמר פורסם בוואלה! נדל"ן 

החלטתם לקנות דירה ואתם מתחילים לכתת רגליים ולראות את הדירות המוצעות למכירה באזור. מסתבר שבכל דירה יש משהו שצריך להתפשר עליו אם זה כיווני אוויר, קומה, מרפסת-שמש, סביבת מגורים ועוד. לכל דירה היתרונות והחסרונות שלה. אז על מה כדאי להתפשר?

כיווני אוויר

כיווני האוויר הם תנאי חשוב בחיפוש דירה. את הנתון הזה אי אפשר לשנות לאחר שקניתם את הדירה. אם אתם אוהבי שמש וחום תחפשו דירות הפונות לצד דרום. הדירות הדרומיות באופן כללי הן דירות מוארות וחמות יותר. בקיץ הדירות הפונות לצד דרום חמות מאוד ויצטרכו שעות מזגן רבות יותר אך בחורף הדירות האלו מוארות וחמימות יותר.

אם לא מצאתם דירות דרומיות אפשר להתפשר על צד מערב כי החל משעות אחה"צ ועד שקיעתה של השמש הדירה סופגת את כל חומה ואורה של השמש שלפעמים מאוד חם ומסנוור אך בערב אפשר ליהנות מבריזה נעימה.

מזרח – הדירות הפונות לצד מזרח מקבלות את מלוא האור והחום של השמש רק בשעות הבוקר ועד שעות הצהריים המוקדמות.

צפון – הדירות הפונות לצד צפון זוכות להכי מעט שעות שמש ואור. בדרך כלל הדירות האלו קרות יותר וחשוכות יותר. בחורף יש לחמם את הבית כמעט כל שעות היום. אך בקיץ הבית נעים וקריר.

לכל אחד מהכיוונים יש יתרונות וחסרונות והכל תלוי בהעדפותיכם. אפשר להתפשר על כיווני אוויר אם הבחירה האלטרנטיבית היא לא בניגוד גמור להעדפה שלכם. לדוגמא להתפשר על צד מערב במקום על דרום. או על צד מזרח במקום צפון. זאת במידה ויש רק כיוון אויר אחד. אם יש שני כיווני אוויר הפשרה תהיה קלה יותר.

מטבח

גם אם אתם לא בשלנים מדופלמים המטבח הוא המרכז של הבית. ואם אתם רוצים לרכוש דירה והמטבח לא לטעמכם קחו בחשבון שיש הרבה אפשרויות בשוק וניתן לרכוש מטבח יפה גם במחירים סבירים של 15,000-20,000 ₪. לפעמים אנשים פוסלים דירה בגלל מטבח שלא לטעמם. מטבח אפשר להחליף ביתר קלות. ויש פתרונות יצירתיים כמעט לכל גודל וצורה.

חדרים קטנים

הכל חשוב וברגע האמת קשה מאוד להתפשר, אבל יש לחשוב באופן רציונלי. יש הרבה פתרונות יצירתיים לעיצוב חדרים. כולל פתרונות אחסון. ילד לא צריך חדר גדול וזה דבר שאפשר בהחלט להתפשר עליו.

חדר הורים קטן – כעיקרון רוב הזמן אנחנו לא מבלים בחדר השינה שלנו. אז עדיף חדר שינה קטן על מטבח קטן או על פני סלון קטן / פינת אוכל קטנה.

 

כבישים

קרבה לצירי תנועה מרכזיים מקלה על הניידות שלכם ושל ילדיכם. אם ברכב הפרטי או בתחבורה ציבורית. אך קרבה יתרה לתחנת אוטובוס או כביש ראשי זה כבר סיפור אחר. הרעש וזיהום האוויר פוגעים באיכות החיים שלכם.

מרפסת שמש

האם כדאי להתפשר על דירה ללא מרפסת שמש? מרפסת שמש היא מקום לגידול עציצים, מנגל, עישון וכו'. מרפסת השמש היא גם מקום בו אנשים אוהבים לשבת לקרוא, להתאוורר, להרגיש קצת שהם מחוץ לארבע קירות. לא כולם מנצלים את מרפסת השמש שלהם אך מרפסת השמש היא בהחלט בונוס. ניתן להתפשר עליה אם מצאתם את דירת חלומותיכם והיא ללא מרפסת.

סביבת מגורים

אחד הדברים החשובים ביותר לפני חיפוש דירה זה להחליט באיזו סביבת מגורים אתם רוצים לגור. הצרכים של אנשים מבוגרים שונים מהצרכים של זוגות צעירים עם ילדים, ואופי סביבת המגורים תקבע במידה ניכרת את איכות החיים שלכם. יש לקחת בחשבון את גידול וחינוך הילדים, נגישות למרכזי חינוך, קניות, עבודה, פארקים ועוד.

לסיכום

הכל נראה חשוב. אז על מה כן כדאי להתפשר? כשאתם צריכים להתפשר על משהו הייתי ממליץ דבר ראשון לא להתפשר על הדברים המהותיים שלא ניתן לשנותם כמו סביבת מגורים, קרבה לכבישים סואנים. נכון שכל הדירות בצירי התנועה המרכזיים מאוכלסות, לפעמים ע"י אנשים מבוגרים שנהנים להיות במרכז העניינים, לפעמים ע"י זוגות צעירים שזו דירה ראשונה שלהם והם יודעים שיעברו אחרי מספר שנים והמחיר מתאים להם.

כן הייתי ממליץ להתפשר ביתר קלות על גודל החדר של הילד, על מטבח פחות מושקע כי תמיד אפשר לשפר, לשפץ או לקנות מטבח חדש. גם על מרפסת שמש אם שאר הדברים עונים על הציפיות שלכם. על כל דבר שניתן לשנותו בדירה אני ממליץ לכם להיות גמישים ולהסתכל על הטווח הארוך.